[body_image width='881' height='164' path='images-images/2015/06/18/' crop='images-images-crops/2015/06/18/' filename='hra-o-truny-internetu-body-image-1434590319.png' id='67452']
Spoilery číhají všude. Očividně.
Je Jon Snow mrtvý? Pravděpodobně. Je Jon Snow doopravdy mrtvý? Hele, já vlastně ani nevim. Je Stannis mrtvý? ... Je dnes Den otců? Ne.
Tohle jsou moje vlastní odpovědi na samo-doplňovací dotazy ve vyhledávači, které před pár dny Google nabízel, založené na tom, co na internetu hledají ostatní, pokud jste do vyhledávače vyťukali 'is' a mezeru. Tohle jsou otázky, které na netu trápí naše mozky (chybí především "existuje Bůh?"). To, že přijdou, věděli stejně jen tvůrci seriálu. Všechno ostatní na netu byla oproti Hře o trůny jenom studená omáčka.
Samozřejmě, seriál je kulturním fenoménem, ale i velmi zvláštním druhem – úzkostlivě (možná dokonce cynicky) udělaný na zakázku tak, aby trápil své diváky a zanechal je tweetující a googlující celou noc. Hra o trůny panuje internetem znovu a znovu, i přestože ztrácí svoji kvalitu a hloubku.
Předposlední epizodu sledovalo přes 7 milionů lidí (legálně) a nedělní finále pravděpodobně ještě více. Mnoho z těchto lidí jsou také producenti kultury, vytvářející věci, které se budou další den na internetu konzumovat, dokonce i když jde jen o pár tweetů, postů na Facebook, nebo krátké shrnutí epizody. Profesionálové ale udělali pořádnej zářez: Komentáře k dění v desáté epizodě páté řady Her o trůny se staly nejčtenějšími zprávami, a to na nejčtenějších stránkách internetu.
Takže zatímco typicky respektabilní domovská stránka je obvykle prezentována tímto stylem:
[body_image width='933' height='599' path='images-images/2015/06/18/' crop='images-images-crops/2015/06/18/' filename='hra-o-truny-internetu-body-image-1434590377.png' id='67453']
Lidé jsou ve skutečnosti konfrontováni s tímhle:
[body_image width='229' height='629' path='images-images/2015/06/18/' crop='images-images-crops/2015/06/18/' filename='hra-o-truny-internetu-body-image-1434590405.png' id='67454']
Ve chvíli psaní tohoto článku měli čtyři nejpopulárnějšími zprávy na Vox co do činění s Hrami o trůny, včetně top tří. Na Buzzfeedu je nejpopulárnější post seznam fanouškovských teorií a tři další se pohodlně vešly do top desítky. Dvě ze tří vypuštěných "trendy příběhů" od Gawker Media jsou o seriálu. Diskuze o poslední epizodě byl nejpopulárnější článek i v The Atlantic, literárním magazínu, který existuje již od roku 1857. Seriál se dočkal i hlavní pozice na stránkách New York Magazine. Shrnutí epizody se vyšvihlo rovnou i do čela New York Times.
[body_image width='1065' height='426' path='images-images/2015/06/18/' crop='images-images-crops/2015/06/18/' filename='hra-o-truny-internetu-body-image-1434590529.png' id='67455']
Mezitím se tu v případě Her o trůny vytvořila silná kultura varování před spoilery. Existuje spousta návodů, jak se na internetu vyhnout informacím o epizodách, které nepíší pouze blogeři, ale dokonce držitelé Pulitzerových cen.
Čím to ale je? Proč se editoři webových stránek cítí nuceni produkovat příval článků o Hrách (mnoho z nich bylo navíc strategicky plánováno dlouho dopředu)? Na začátek, fontána čtenářů přislíbená sebejistými epizodami s velkými zvraty jako je ta finální, je tak impozantní, že pouze publikování článku s "Hry o trůny" v titulku, nejlépe s přidaným provokativním názorem, nebo příslibem odhalení klíčového vývoje na základě vnějších zdrojů – zaručuje majlant shlédnutí.
Autoři a čtenáři těchto článků jsou lidé chyceni tímto seriálem úspěšněji, než jakoukoliv jinou TV show. Jsou to ti lidé, kteří vytvořili hry o trůny internetu, a kteří konsistentně napájí jejich růst, i přes směřování poslední série, která byla zatím zdaleka nejhorší (nejsem v žádném případě jediný, kdo si to myslí).
Ale znovu – proč? Jasně, je to populární. Ale jde očividně o více než jen to; je tu spoustu populárních věcí - věcí, které více než 7 milionů lidí, nebo 0.02 procenta populace USA pravidelně sleduje a účastní se jich. Například americká Superstar byla nedávno zrušena potom, co sledovanost spadla na 11 milionů a závody aut NASCAR sleduje 75 milionů lidí každý rok. Takže zde je teorie o třech rychlých bodech, která vysvětluje, proč je zrovna tento seriál, zasazený do středověké fantasy, ušitý na míru internetové době:
[body_image width='220' height='166' path='images-images